Hiljadu devetsto sedamdeset druge godine prestao je da postoji OK Radnički iz Niša. Od igrača ovog kluba formirana su dva nova kluba UOK Student i OK EI Mladost. UOK Student postao je daleko poznatiji i uspešniji, postao je sinonim za mušku odbojku u Nišu. Danas je poznat pod imenom odbojkaški klub Niš (koje nosi od 1997. godine) i u protekloj sezoni ostvario je jedan od najvećih klupskih uspeha u svojoj istoriji plasmanom u elitni rang takmičenja.
Vratićemo se sada u 1976. godinu i setiti se još jednom prvog plasmana Studenta u elitu (lepo zvuči što sada možemo da kažemo prvog, a ne jedinog). Slika ispod poznata je svim ljubiteljima niške odbojke. Na njoj je generacija koja je izborila prvi plasman u Prvu ligu (današnja Superliga). Zanimljivo pitanje na koje se ne može odgovoriti posmatranjem slike jeste koje su boje bili dresovi u kojima je ostvaren ovaj uspeh?
UOK Student 1976/77. |
Kada je 1972. godine formiran klub u klupskom statutu stajalo je da je klupska boja žuto-plava i to je bila boja u kojoj se klub proslavio i postigao velike rezultate između ostalog i ovaj prvi plasman u elitu. Kao dokaz prilažemo fotografije koje slede i na kojima je isti onaj dres sa brojem 5 sa gornje slike.
UOK Student - dres iz sedamdesetih godina |
UOK Student - dres iz sedamdesetih godina |
Ovo je dres koji se nosio i kasnije u sezoni 1976/77. u ligi od Vardara do Triglava ili preciznije od Skoplja do Rijeke i Zagreba. Na utakmici Modriča - Student domaća publika skandirala je "žuti-žuti" u želji da se utakmica, koju su niški odbojkaši slabo odigrali i koja je brzo završena, još malo produži. Žuti dresovi pojavili su se te sezone i u sportskom pregledu Tv Zagreb u izveštaju sa utakmice Mladost - Student. Za ovo nažalost nemamo dokaz, verovaćemo savremenicima na reč.
Želimo da ukažemo na činjenicu da se klub proslavio i postao poznat širom SFRJ kao žuto-plavi. Tokom borbe sa najuspešnijim klubovima bivše Jugoslavije pre svake utakmice igrači su protivnicima darivali klupske zastavice.
Zastavica UOK Student 1976/1977. |
Zanimljivo je da ni tokom te sezone, a ni kasnije ni jedan klub elitnog ranga nije imao slične boje. Krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prepoznatljiva klupska boja se polako gubila. Pretpostavljamo da je nestala i iz klupskog statuta. U tom periodu klub je igrao najčešće u plavim i belim dresovima, ali često i u crvenim, odnosno crveno belim, a mlađe kategorije krajem devedesetih godina igrale su i u crno belim. Drugim rečima kako se koja uprava snašla i uspela da obezbedi opremu tako se boja i menjala. Žuta boja se javljala samo povremeno koja boja kojom je ispisan broj, a poslednji njen povratak bio je u sezoni 1995/96. kada je dominirala na dresu, ali u pogrešnoj kombinaciji sa crnom. Klub je tako vremenom gubio svoju prepoznatljivost i svoj identitet utopio u more plavih, belih i crvenih timova.
Možda je zato sada pravi trenutak, kada se klub vratio na elitnu scenu, da polako vrati i svoju žuto-plavu kombinaciju. Svesni činjenice da je klub skoro nabavio novu opremu, kao i činjenice da se kvalitetna oprema jako teško nabavlja u današnje vreme, apelujemo na odgovorne ljude u klubu da razmisle o vraćanju stare kombinacije boja, makar kao rezervne garniture. Tako bi klub postepeno ponovo postao prepoznatljiv i ponovo u istim bojama igrao za bodove protiv Vojvodine, Partizana, Zvezde, Ribnice ...
Zato danas na našem sajtu postavljamo novu anketu sa pitanjem: Treba li OK Niš da vrati staru kombinaciju boja sa kojom je klub osnovan? Očekujemo Vaše odgovore, a svoje mišljenje možete izneti i u komentarima ispod teksta.
Нема коментара:
Постави коментар